Vědecké studie dokazují, že výskyt ptáků v prostředí má pozitivní účinky na lidskou psychiku. Ptáci se navíc dají snadno pozorovat, což je předurčuje ke zvýšení zájmu veřejnosti o přírodu a mohou také pomáhat eliminovat škodlivé druhy bezobratlých živočichů. Cílem projektu je proto umístit několik budek do intravilánu města Úvaly.
Tento projekt navrhuje umístit několik ptačích budek na různá místa v intravilánu města Úvaly. Konkrétně by šlo o 12 budek typu sýkorník (budky s malým vletovým otvorem) a 3 budky typu špačkovník (budky s větším vletovým otvorem). Přestože ptáci dávají přednost přirozeným dutinám v tzv. doupných stromech, ptačí budky mohou být vhodnou alternativou zejména v prostředí, kde jsou z bezpečnostních důvodů odstraňovány rizikové dřeviny. Vyvěšené budky by dále obstarával autor projektu a jím vedený zájmový útvar Ornitologický kroužek běžící pod MDDM Úvaly.
Ptáci jsou přirozenou kontrolou výskytu hmyzu, který může být škodlivý na pěstovaných i volně rostoucích rostlinách. Pozorování ptáků a jejich hnízdění v intravilánu obce může podnítit zájem o životní prostředí nejen u dětí, ale i dospělých, což je v době krize biodiverzity více než žádoucím. Podle vědeckých poznatků má navíc výskyt ptáků v okolí pozitivní vliv na psychiku obyvatel (např. Luck et al. 2011, Fisher et al. 2021).
Zdroje:
Fisher, J.C., Bicknell, J.E., Irvine, K.N., Hayes, W.M., Fernandes, D., Mistry, J. and Davies, Z.G., 2021. Bird diversity and psychological wellbeing: A comparison of green and coastal blue space in a neotropical city. Science of the Total Environment, 793, p.148653.
Luck, G.W., Davidson, P., Boxall, D. and Smallbone, L., 2011. Relations between urban bird and plant communities and human well‐being and connection to nature. Conservation Biology, 25(4), pp.816-826.