Zásady

Preambule


Participativní rozpočet (dále jen ,,PR“) je proces, ve kterém občané mohou uvažovat, diskutovat, navrhovat a hlasovat o tom, na jaké veřejně prospěšné projekty bude vynaložena část veřejných financí z rozpočtu města. Cílem PR je rozšířit podíl občanů na utváření podoby a chodu města a ve spolupráci s obecním úřadem zvýšit kvalitu života v obci, oživit veřejný prostor a posílit občanskou pospolitost.

Zásady participativního rozpočtu města Chýně

Cílem těchto zásad je nastavit fungování participativního rozpočtu v Chýni tak, aby se každý mohl zapojit.


KDO SE MŮŽE ZAPOJIT


Občan Chýně (fyzická osoba), který má trvalý pobyt v Chýni a dosáhl věku 15 let. Může se zapojit jako navrhovatel projektu nebo hlasováním o návrzích. Navrhovatel projektu je občan obce, který návrhprojektu podal.


Navrhovatelé projektů jsou klíčovými aktéry procesu. Je žádoucí, aby aktivně spolupracovali s úřadem i s veřejností. V rámci veřejných projednání budou navrhovatelé účastníkům  sami představovat své náměty a návrhy řešení. Úřad plní pouze roli odborného konzultanta v rámci dopracovávání došlých projektů, organizátora veřejných projednání a realizátora investic.


CO JE PROJEKT


Projekt je investiční či neinvestiční akce realizovaná na území a majetku města Chýně. Podané  projektymusí vyhovět následujícím omezením:




  • projekt je veřejně prospěšný,

  • projekt (včetně přípravy) lze dokončit za 12 měsíců,

  • město má kompetenci projekt realizovat,

  • projekt musí být na majetku a území města Chýně,

  • celkové předpokládané náklady na realizaci projektu a jeho provozní náklady po dobu


3 let nepřekračují celkovou alokaci výzvy v Kč (včetně DPH),




  • projekt nesmí propagovat produkty, služby, činnosti či stanoviska subjektů komerčního,nekomerčního, náboženského či politického


OBLASTI


Povaha uplatnění alokovaných finančních prostředků není omezena. Vhodné jsou zejména návrhy na úpravy či instalace prvků ve veřejném prostoru, zkvalitnění životního prostředí, sousedská setkání, vzdělávání, volnočasové aktivity a podobně. Z důvodu časové náročnosti nejsou vhodné návrhy nastavební úpravy, opravy komunikací, veřejného osvětlení apod.


CENA


Projekt nesmí překročit finanční limit vyhrazený v rozpočtu města na daný ročník participativního rozpočtu. Schválený limit je max. 100 % z celkového objemu financí alokovaných naparticipativní rozpočet.


Náklady na 1 projekt tak nesmí přesáhnout výši alokace výzvy pro daný rok Kč, a to včetně DPH a nákladů souvisejících s realizací (např. náklady na zpracování projektové dokumentace, bude-li to povaha investicevyžadovat apod.).


MAJETKOPRÁVNÍ VAZBA


Projekt musí být realizován na území katastru města Chýně. Jedná-li se o technickou realizaci či úpravu prostor, musí být projekt umístěn buď přímo na pozemcích obce (je možné ověřit v  mapovémportálu obce), nebo musí být zajištěn předběžný souhlas majitele pozemku. Realizované projekty jsou majetkem města Chýně.


PROVEDITELNOST aneb půjde to udělat?


Projekt musí obsahovat podklady/informace pro posouzení možnosti realizace návrhu. Návrh musí být zpracovaný v písemné podobě. Součástí musí být zejména položkový návrh rozpočtu a přesná lokalizace a prostorové požadavky na realizaci, příp. fotodokumentace stávajícího stavu, vhodnou (nikolivpovinnou) součástí jsou pak grafické podklady (výkresy, vizualizace, typy navrhovaných prvků aj.).


U každého podaného projektu bude obcí prověřena jeho proveditelnost, a to  především se zřetelem na:




  • formální náležitosti projektu,

  • soulad projektu s požadavky stanovenými v těchto zásadách pro vhodné projekty,

  • přiměřenost předpokládaných nákladů projektu,

  • přiměřenost předpokládané časové náročnosti projektu,

  • skutečnost, zda projekt není v rozporu s plánovanými akcemi města Chýně,

  • soulad se zákony a jinými právními předpisy.


Navrhovatel projektu bude vyrozuměn, zda jím navržený projekt:




  • je proveditelný v předložené podobě,

  • potřebuje dílčí úpravy,

  • je neproveditelný.


Navrhovatel bude průběžně informován o posuzování jeho projektu a odevzdáním projektu  dává souhlas s jeho zapojením do procesu plánování. Ve fázi podávání projektů bude mít navrhovatel možnost provést dílčí úpravy projektu, aby vyhověl požadavkům na proveditelnost.


Do hlasování postupují pouze proveditelné projekty, které prošly ověřením.


DÉLKA REALIZACE



Projekt musí být realizovatelný do konce roku následujícího po vyhlášení výzvy.


HLASOVÁNÍ


Hlasovat může každý občan s trvalým pobytem v Chýni starší 15 let. Termín pro zahájení a ukončení hlasování vyhlašuje Starosta/ka obce Chýně. Hlasování probíhá v elektronické podobě na internetu za použití webového rozhraní poskytnutého Středočeským krajem. Podporu projektu občan vyjadřuje kladným hlasem, nesouhlas s projektem občan vyjadřuje záporným hlasem. Hlasování je tajné.


Projekty budou seřazeny dle počtu dosažených hlasů (v případě shody rozhodují doplňující kritéria počet kladných hlasů, počet hlasujících). Projekty budou dle dosaženého pořadí zařazovány do seznamu vítězných projektů, a to až do vyčerpání finanční částky na daný rok .


Výsledky hlasování a vítězné projekty budou zveřejněny.


REALIZACE PROJEKTU


Vítězné projekty budou financovány a realizovány městem.


Pokud skutečné náklady na projekt překročí předpokládanou částku o maximálně 10%, budou obcídofinancovány. Při vyšším překročení bude projekt považován za nerealizovatelný. Pokud skutečné náklady nedosáhnou předpokládané částky, zůstane úspora obci. Pokudjsou dva nebo více vítězných projektů neslučitelné (místně či časově) je realizován ten s větším počtemhlasů.


Pokud dojde zásahem vyšší moci k prodloužení realizace projektu nad 12 měsíců, bude projekt dokončen. Pokud dojde zásahem vyšší moci k nerealizovatelnosti projektu, nebude projekt dokončen. Na realizaci projektu není právní nárok. Průběh realizace bude zveřejňován.


SETKÁNÍ S VEŘEJNOSTÍ


Bez lidí to nepůjde.


V průběhu procesu probíhá několik typů setkání s občany:




  • setkání navrhovatelů projektů s možností projekty upravit, sloučit nebo stáhnout,

  • veřejné představení podaných projektů za účasti navrhovatelů projektů a moderátora,

  • hodnotící setkání zaměřené na nápady, jak zlepšit Participativní rozpočet na následný rok.


Setkání budou probíhat ve všední dny v odpoledních až večerních hodinách. Setkání budou svolávána s dostatečným časovým předstihem (obvykle alespoň 10 dní).