Jednou z nových forem zapojování veřejnosti do rozvoje města je tzv. participativní rozpočet. Jedná se o proces, prostřednictvím kterého obyvatelé města či jiné komunity mohou přímo rozhodovat o využití části rozpočtu na realizaci projektu investičního charakteru. Veřejnost tak má možnost společně řešit problémy, získat informaci o rozpočtu a ovlivnit efektivní využívání finančních prostředků Slaného. Při projednávání navrhovaných projektů dochází k setkávání a spolupráci více generací, různých zájmových skupin obyvatel města. Společné diskuze umožňují najít řešení problému, prodiskutovat, jakým způsobem ho řešit a kdo bude mít z realizace takto navrženého projektu prospěch. Občané se tak aktivně zapojují do procesu společného plánování.
Organizačním garantem participativního rozpočtování ve Slaném je úsek vnějších vztahů a dále úsek rozvoje města, přičemž jejich role jsou následující:
Úsek rozvoje města: příjem žádostí/návrhů; konzultace předkladatelů; kontrola formální stránky navržených projektů a jejich realizovatelnost; zastupitelstvo, realizace
Úsek vnějších vztahů: příjem prezentací pro veřejné projednání; organizace veřejného projednání; příprava, realizace a vyhodnocení hlasování veřejnosti;
Finanční podmínky
ZM v rámci projednávání rozpočtu vyčleňuje finance na tzv. participativní rozpočtování. Tato finanční částka bude využita právě na tolik projektů, jejichž celkové náklady na realizaci nepřesáhnou jejich výši. V případě nevyčerpání finančních prostředků bude zůstatek využit jako rezerva, případně převeden do dalšího roku.
Harmonogram
Fáze participativního rozpočtování
Participativní rozpočtování probíhá v šesti fázích:
Charakter projektů
Roční provozní náklady projektu nepřesáhnou 10 % celkových investičních nákladů projektu.
Udržitelnost projektu bude minimálně 5 let.
Pozor: Kritéria si je předkladatel povinen ověřit, resp. zajistit před podáním návrhu.
Předkladatelem návrhu projektu může být:
Pozor: Pokud je projekt navrhován osobou nebo sdružením osob mladších 18 let je nutné, aby garantem projektu byla osoba starší 18 let.
Pozor: Předkladatel musí současně s návrhem předložit seznam alespoň 25 podporovatelů projektu s trvalým bydlištěm ve Slaném.
Alokovaná částka
Náklady na jeden projekt v minimální výši 50 000,- Kč vč. DPH a maximální ve výši 500 000,- Kč vč. DPH. Celková částka musí zahrnovat jednak náklady související s projektovou případně jinou přípravou a jednak náklady na vlastní realizaci projektu. Navrhovatelé jsou povinni si ověřit reálnost předkládaného rozpočtu odborným názorem nebo rešerší dostupných informací např. na internetu.
Pozor: Pokud si předkladatel zajistí další finanční podporu projektu z jiných zdrojů (např. od firmy, nadace, fyzické osoby apod.), mohou celkové náklady projektu přesahovat max. stanovenou výši o tento příspěvek. Předkladatel je povinen doložit vůli k poskytnutí tohoto příspěvku formou čestného prohlášení poskytovatele příspěvku (příloha Pravidel č. 3). V případě realizace daného projektu bude mezi dárcem a Městem Slaný uzavřená příslušná smlouva.
Úsek rozvoje města kontroluje formální stránku navržených projektů a dále jejich realizovatelnost respektive proveditelnost. Předkladatelé mají možnost konzultace svého projektu zdarma se zástupci úseku rozvoje města případně se zástupci dalších dotčených odborů dle dohody s úsekem rozvoje města. V případě chybějících informací a dalších nejasností v navrhovaném projektu, budou předkladatelé neprodleně kontaktováni a vyzváni k doplnění a úpravě informací. Žádáme proto předkladatele, aby uváděli aktuální a platné kontaktní údaje. Povinností každého žadatele je řádně spolupracovat na přípravě svého navrženého projektu zejména vyvinout takovou aktivitu, která povede k realizaci jeho projektu. Pokud předkladatel návrhu nejeví po jeho podání zájem o komunikaci s námi, bude takový projekt vyřazen. Cílem participativního projektu je zapojení veřejnosti do přípravy projektu ve všech jeho fázích.
Na veřejném projednání je nutná osobní účast každého předkladatele! Projednání probíhá formou krátké maximálně 10 minutové prezentace za každý projekt. Obvyklý je ještě cca 5 minutový prostor pro dotazy veřejnosti.
Svoji prezentaci ve formátu ppt. (PowerPoint) nebo pdf. zasílají žadatelé na e-mail úseku vnějších vztahů a do udaného termínu. Ze zaslané prezentace a fotografií budou připraveny podklady pro hlasování a tyto budou dále použity v rámci další propagace projektu, proto je klíčové, aby předkladatel návrhu zaslal aktuální a úplné informace ke svému projektu včetně obrazových materiálů jako jsou fotografie, vizualizace apod. Autorizace finální podoby informací, které budou propagovány, je s předkladateli vždy komunikována.
Realizační fáze zahrnuje projektovou a administrativní přípravu projektu a jeho vlastní realizaci. Projekt/y, které budou hlasováním vybrány k realizaci, se stávají součástí investic realizovaných městem Slaný, které za jejich realizaci přebírá veškerou odpovědnost.
Předkladatelé projektů určených veřejným hlasováním k realizaci budou organizačním garantem seznámeni s dalším postupem. Ten bude zahrnovat zejména:
V průběhu přípravy realizační fáze bude předkladatel informován o jejím postupu a případných změnách. Předkladatel se bude moci vyjádřit ke zpracované projektové dokumentaci a měl by se zúčastnit projednání projektu s občany v místě realizace projektu.
Přílohy:
Příloha - Podpisový arch