Zásady

ZÁSADY PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTOVÁNÍ


Víte, co chcete v našem městě vylepšit? Co konkrétního Vám zde chybí? Chcete doplnit dětské hřiště, zasadit zeleň, vytvořit nové sportoviště? Nenechávejte si to pro sebe! Zapojte se do participativního rozpočtování v Týnci nad Sázavou a získejte finanční podporu pro Váš nápad.
Celkem bude rozděleno 500 000 Kč. Minimální hodnota pro Váš projekt není stanovena. Avšak projekt nesmí přesáhnout částku 300 000 Kč s DPH.

Kdo může být navrhovatel projektu?


Navrhovatelem projektu je fyzická osoba starší 15 let s trvalým pobytem v Týnci nad Sázavou (včetně místních částí), dále spolek, klub, svaz, instituce se sídlem nebo provozovnou ve správním území města či majitel nemovitosti na katastrálním území města.
Jeden navrhovatel projektu může podat maximálně dva návrhy různorodých projektů.

Jaké náležitosti musí projekt splňovat?



  • Identifikace projektu (název, anotace – stručně sepište ve 2-3 větách, co je předmětem projektu, popis projektu – představte svůj projekt, co, proč a pro koho navrhujete, určete místo realizace projektu, předpokládané pořizovací náklady projektu a položkový rozpočet včetně DPH, předpokládané provozní náklady – odhad ročních nákladů).

  • Identifikace navrhovatele (jméno, příjmení/obchodní firma, e- mail, telefon).

  • Přílohy (fotografie, nákresy, mapy, vizualizace apod.).


Projekt musí být realizován na pozemcích či nemovitostech města Týnce nad Sázavou či jeho místních částí. V případě, že by se nejednalo o majetek města, je nutné doložit příslib majitele o výpůjčce případně převodu městu Týnci nad Sázavou po dobu trvání projektu.
Má-li být projekt realizován v místní části, musí navrhovatel projektu předložit souhlasné stanovisko příslušného osadního výboru.
Přílohy návrhu projektu nesmí přesáhnout celkovou velikost 10 MB.

Jakým způsobem projekt podat?


Projekt lze podat v termínu od 16. prosince 2024 do 31. ledna 2025. Formulář pro vyplnění projektu je možné vyplnit online

Jakým způsobem budou projekty hodnoceny?


Podané návrhy projektů pracovníci příslušných odborů městského úřadu zhodnotí, především realizovatelnost, náklady projektů a majetkoprávní vztahy.
Podporovány nebudou projekty, které si žádají změnu územního plánu.
Pokud bude žádost obsahovat nedostatky, bude navrhovatel vyzván k odstranění nedostatků, doplnění či opravě. Nejsou-li nedostatky ve lhůtě 14 dnů odstraněny, návrh nepostupuje do další fáze.
O splnění či nesplnění stanovených náležitostí budou navrhovatelé projektů včas informováni.

Jak bude probíhat prezentace projektů?


Prezentace projektů proběhne na konci února.

Každý navrhovatel projektu má povinnost svůj projekt, který splňuje předepsané náležitosti, prezentovat veřejnosti. Toto může být uskutečněno jak formou setkání s veřejností, tak formou zpracování videomedailonku.

U fyzické prezentace veřejnosti nesmí prezentace přesáhnout délku 5 minut. Pokud se navrhovatel projektu nemůže zúčastnit setkání s veřejností, může ho při prezentaci zastoupit pověřená osoba.

V případě zpracování videomedailonku bude navrhovatel projektu povinen natočit o svém projektu videomedailonek, který zašle koordinátorovi projektu Zdravé město a MA21. Videomedailonky budou zveřejněny na webových stránkách města a na sociální síti. Občané budou mít prostor pro vyjádření dotazů. Jednotlivé videomedailonky nesmí přesáhnout délku 2 minut.

Navrhovatelé projektů budou o formě představení veřejnosti včas informováni koordinátorem projektu Zdravé město a MA21.

Jak se bude hlasovat?


Hlasování bude zahájeno v březnu a bude probíhat 20 dnů.
Občané budou moci hlasovat o projektech, které splnily předepsané náležitosti a byly prezentovány na setkání s veřejností, případně prostřednictvím videomedailonků.
Hlasovat se bude elektronicky (participativní web nebo Munipolis).
Každý občan má právo udělit pouze dva hlasy. Projekty, které nedosáhnou minimální výše 10% hlasů z celkového počtu hlasů, nebudou realizovány. Výsledné pořadí projektu určí součet jednotlivých hlasů.

Jaký je postup realizace projektů?


Realizovány budou ty projekty, které získaly nejvyšší počet kladných hlasů, a jejich celkový součet nákladů nepřesáhne celkový limit participativního rozpočtu 500 000 Kč. Vítězné projekty budou předloženy radě města ke schválení. Rada města má právo realizaci projektů neschválit.

Navrhovatel vítězného projektu se aktivně účastní jeho realizace. Po dohodě lze projekt realizovat s podporou města Týnec nad Sázavou.

Pokud skutečné náklady na projekt překročí předpokládanou částku, bude projekt znovu individuálně posouzen radou města. Pokud skutečné náklady nedosáhnou předpokládané částky, zůstane úspora městu.

Vítězné projekty budou představeny veřejnosti v průběhu dubna 2025. Navrhovatelé projektů budou včas informováni.

O průběžném stavu realizovaných projektů budou občané informování na webech města a prostřednictvím Týneckých listů.

Vítězný projekt se začne realizovat dle charakteru jeho náročnosti v co nejbližším možném termínu, nejdříve však 28. dubna 2025. Projekt musí být dokončen do 15. prosince 2025, včetně předložení požadovaných podkladů k úhradě, jinak nebude městem proplacen.

Jméno a příjmení/obchodní firma navrhovatele vítězných projektů bude uvedeno na informační tabuli k realizovanému projektu jako poděkování za vynaloženou aktivitu a inciativu.

Navrhovatel projektu se zavazuje, že po dobu 3 let od ukončení realizace akce bude o výsledek svého projektu pečovat, pokud to charakter projektu umožňuje.

Navrhovateli projektu nevzniká žádný nárok na úhradu jakýchkoliv nákladů, které vynaložil v souvislosti s podáním návrhu projektu. Dále navrhovateli projektu nevzniká žádný nárok na odměnu či úhradu ušlého zisku.

Časový harmonogram může Odbor projektového řízení upravit dle množství přihlášených projektů. V případě nejasností pravidel, sporů či mimořádných situací rozhoduje Rada města Týnec nad Sázavou a zároveň si vyhrazuje právo změnit tato pravidla.