Hlasování

Klíčovou funkcionalitou celého procesu participativního rozpočtu je hlasování. Smyslem PAROZ je co nejširší zapojení občanů nejen do návrhů projektů, ale především do samotného rozhodování na který z navržených projektů se vyčleněné finance použijí.

Přesné určení kdo může v PAROZ hlasovat si specifikuje každá obec zvlášť a je to uvedeno v základních zásadách. Součástí řešení, které Středočeský kraj nabízí obcím, je i funkcionalita hlasování. Tento modul nabízí k výběru 4 základní varianty. Jednotlivé hlasy nejsou nikdy uloženy společně s údaji občana anebo hlasovacím kódem.


1) Bez ověření

Základní a nejjednodušší způsob hlasování. Ověřuje se pouze unikátnost e-mailu hlasujícího a captcha.


2) Ruční ověření vůči registru (porovnání jména, příjmení, ulice a čísla popisného)

Hlasující zadává své jméno, příjmení, ulici a č.p a e-mail. E-mail je uvěřován pro unikátnost a poté administrátor PAROZ ručně ověřuje jednotlivé hlasující v administraci systému na základě vlastního výpisu z registru obyvatel. Vhodné pro obce, kde hlasující mohou být například jen obyvatelé s trvalým bydlištěm v obci.


3) Ruční ověření vůči registru (porovnání jména, příjmení, ulice a čísla popisného) a zároveň
potvrzení hlasování pomocí e-mailu:

Stejné jako bod 2, s tím rozdílem, že hlasujícímu přijde na zadaný e-mail odkaz pro potvrzení hlasu. Až poté se hlas zobrazí v administraci a je možné jej ručně ověřit.


4) Ověření vůči vlastnímu seznamu kódů nebo unikátních identifikátorů

Obec nebo město může mezi občany distribuovat vygenerovanou sadu unikátních kódů. Každý občan je následně ověřen zadáním svého kódu. Nevýhodou je potřebná distribuce kódů. Administrátor může ale importovat CSV souborem jakýkoli seznam unikátních dat, tedy například rodná čísla nebo čísla OP oprávněných občanů. Veškerá data jsou v databázi šifrována.